Zamek antywłamaniowy – dobra ochrona czy przesadna zapobiegliwość?

Zamki antywłamaniowe stały się ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem, stosowanym w wielu mieszkaniach. Jednak opinie co do nich są sprzeczne: wielu zastanawia się, czy faktycznie są one tak potrzebne, jak zapewnia nas wiele firm, czy mediów, czy raczej są one tylko czymś co po prostu pozwala nam się lepiej czuć, ale tak naprawdę nie zapewnia większego bezpieczeństwa.

Czy zamek antywłamaniowy naprawdę zapobiega włamaniom?

Na tak postawione pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od punktu widzenia. Jedni uważają zamek antywłamaniowy za rozwiązanie niemal idealne, które ochroni nas przed wszelkim złem, które może do nas zawitać z ulicy. Drudzy uważają, że tego typu nowinki, takie jak zamek szyfrowy, czy zamek elektroniczny są jedynie wymysłem producentów, którzy chcą na tym zyskać najwięcej jak się da, wykorzystując strach ludzi przed napadem i kradzieżą. Ciężko określić, w jakim stopniu jest to prawdą, jednak to co możemy powiedzieć na pewno, to fakt, że zamontowanie takiego zamka wpływa pozytywnie na naszą psychikę i pozwala nam czuć się bezpieczniej i spokojniej we własnym domu. To fakt, że taki zamek nie jest najtańszym rozwiązaniem, czasem trzeba będzie zainwestować sporą sumę pieniędzy, aby był on naprawdę dobry i wytrzymały, bo tylko taki zamek zapewni nam odpowiednią ochronę. Warto więc pomyśleć czy jesteśmy gotowi zainwestować tyle, by zyskać odpowiedni i naprawdę bezpieczny zamek antywłamaniowy.

Czy zamek szyfrowy wpływa tylko na lepsze samopoczucie?                    

To prawda, że takie rozwiązanie w dużej mierze wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa i zapewnia nam pewien spokój, jednak sceptycy twierdzą, że jeśli złodziej będzie chciał nas okraść, to żaden zamek antywłamaniowy nie pomoże. Mówi się, że jeśli nie drzwiami to oknem i pewnie po części jest to prawdą. Z drugiej jednak strony, złodziej może wybrać łatwiejszy cel, czyli dom lub mieszkanie, które nie posiada takich zabezpieczeń. Z tego punktu widzenia zamontowanie jakiegoś zabezpieczenia w postaci zamka elektronicznego lub innego będzie na pewno dużym plusem i może zniechęcić potencjalnego złodzieja lub udaremnić potencjalną kradzież. Oczywiście, ile ludzi tyle opinii, pojawiać się więc będą różne głosy na ten temat.

Jaką decyzję podjąć – zamontować zamek antywłamaniowy, czy nie?

Jednak tak naprawdę decyzja należy przecież do każdego z osobna. Jeśli będziemy czuli się bezpieczniej z zamontowanym w naszych drzwiach zamkiem antywłamaniowym, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zainwestować w takie rozwiązanie. Może okazać się, że taka inwestycja, choć nieco kosztowna, zaoszczędzi nam sporo stresu i zmartwień. A przecież obecnie zmartwień nam nie brakuje, szczególnie w ostatnich latach, kiedy to poziom stresu wzrasta naprawdę szybko. Jeśli więc chcesz spać spokojnie, ale nie pozwala Ci na to troska o swoje bezpieczeństwo, zamontowanie wspomnianego wyżej zamka może pomóc ci się odstresować i żyć chociaż nieco bardziej spokojnie.