Silniki elektryczne

Vacon to fiński producent układów napędowych niskiego napięcia. Jednym z jego najlepszych produktów są przemienniki częstotliwości. Ale czym właściwie są przemienniki częstotliwości? Zadaniem przemienników częstotliwości jest uzyskiwanie napięcia stałego poprzez przekształcanie napięcia przemiennego o stałej częstotliwości. Silniki mają zapotrzebowanie na stabilne napięcie, a właśnie takie przemienniki częstotliwości to zapewniają.

         Vacon ma zakłady produkcyjne i badawczo-rozwojowe (badania i rozwój) w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Posiada biura sprzedaży w 30 krajach oraz przedstawicieli handlowych i partnerów serwisowych w prawie 90 krajach. Co jest naprawdę dobrym osiągnieciem globalnym.

         Akcje Vacon Plc (VAC1V) są notowane na głównej liście giełdy w Helsinkach (NASDAQ OMX Helsinki). W 2013 r. Przychody Vacon wyniosły 403,0 mln EUR, a firma zatrudniała na całym świecie około 1600 osób.

         Zazwyczaj silniki elektryczne są wyposażone w napędy prądu przemiennego o zmiennej prędkości, ponieważ pomagają zoptymalizować kontrolę procesu i oszczędzać energię elektryczną. Vacon oszacował, że w 2013 r. Jego produkty pomogły zaoszczędzić około 55 TWh energii. Odpowiada to około 22 godzinom rocznej światowej produkcji energii elektrycznej. Ponadto ilość energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii za pomocą przemienników częstotliwości Vacon wynosiła około 22 TWh. Można więc powiedzieć, że Vacon przyczynia się do ekologii i dbania o środowisko.

         Jak każda firma, Vacon ma swój zarząd, w jego skład wchodzi:

·         Prezes i CEO: Vesa Laisi

·         Wiceprezes wykonawczy ds. Operacji rynkowych (zastępca dyrektora generalnego): Heikki Hiltunen

·         Dyrektor finansowy: Pia Aaltonen-Forsell, Ann-Louise Brännback (aktor)

·         Starszy wiceprezes ds. Zasobów ludzkich: Tuula Hautamäki

·         Wiceprezes wykonawczy ds. Operacji produktu: Jukka Kasi

·         Sekretarz zespołu zarządzającego: Sebastian Linko

         Rada dyrektorów:

·         Przewodniczący: Panu Routila

·         Wiceprzewodniczący: Jari Eklund

·         Pekka Ahlqvist

·         Jan Inborr

·         Jari Koskinen

·         Juha Kytölä

·         Riitta Viitala

·         Sekretarz Rady: Jaana Klinga

Wizyta Prezydenta Obamy

             15 stycznia 2014 r. Były prezydent USA – Barack Obama, odwiedził placówkę badawczo-rozwojową Vacona w Research Triangle Park w Karolinie Północnej. Po zwiedzeniu lokalu wygłosił przemówienie dla studentów North Carolina State Universitygdzie. W przemówieniu tym zaznaczał, jak Vacon poprawia wydajność silników i systemów, oszczędzając firmom duże koszty energii i poprawiając środowisko. Oszczędności są przekazywane klientom, można wręcz powiedzieć, że wkładają pieniądze do kieszeni ludzi. A rozwijające się firmy, które potrzebują produktów wytwarzanych przez Vacon, czerpią z tego ogromne korzyści. To dobra wiadomość. Ale w globalnej gospodarce ta firma, podobnie jak każda firma w Ameryce, musi ciągle wymyślać i wprowadzać innowacje, aby być na czele.

             Wprawdzie firma Vacon została założona w 1993 roku, jednak nadal się rozwija i rośnie na rynku. Mimo wielkiej konkurencji, chce pozostać na czele i robi wszystko, aby zapewnić komfort, oraz dobre rozwiązania dla swoich klientów.