dom

Samozamykacze – dlaczego warto ich używać?

Mały, ale niezwykle funkcjonalny – samozamykacz już dawno stał się standardem w wielu mieszkaniach, domach i budynkach. Na rynku dostępne jest kilkaset różnych rodzajów tego produktu, czym więc kierować się podczas zakupu. Dlaczego w ogóle warto ich używać? Odpowiedź poznasz po przeczytaniu tekstu.

Czym jest samozamykacz?

Samozamykacze do drzwi odpowiadają za ich samoczynne zamknięcie się po wcześniejszym otwarciu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, które wykonane są z różnorakich materiałów. Poszczególne modele różnią się między sobą także wielkością, kątem otwarcia, siłą zamykania, a także sposobem montażu.

Drugą czynnością, w której pomaga samozamykacz jest łatwiejsze otwieranie danych drzwi. Specjalne ustawienie ramienia powoduje, że drzwi można otworzyć przy mniejszym nakładzie sił. Takie rozwiązanie jest często stosowane w szpitalach oraz szkołach.

Zalety stosowania samozamykaczy

Podstawową zaletą stosowania samozamykaczy jest fakt, że drzwi po otwarciu samoczynnie się zamykają. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w budynkach, w których każdego dnia obecnych jest wiele osób – urzędy, szpitale, biurowce. Pozwala to uniknąć otwartych drzwi, które powodują utratę ciepła. Ma to ogromny wpływ na regulowane rachunki.

Samozamykacze do drzwi, czy też furtki pozwalają nie tylko oszczędzać ciepło, czy też energię, ale również czas. Niejednokrotnie pewnie zdarzyło Ci się gdzieś spieszyć i pośpiechu szukać klucza do zamknięcia furtki od ogrodzenia. Zastosowanie samozamykacza eliminuje ten problem, ponieważ drzwiczki, na których go zamontowano same się zamkną.

Stosowanie zamykaczy ma również na celu poprawę bezpieczeństwa danego budynku. Po zatrzaśnięciu się drzwi nie można ich otworzyć inaczej, niż przy użyciu klucza lub wprowadzając odpowiedni kod na domofonie. Pozwala to uniknąć niepożądanych osób w budynku, czy też na terenie danego obiektu.

Gdzie powinny być stosowane samozamykacze?

W zasadzie nie ma ograniczeń, co do miejsca stosowania samozamykacze. Sprawdzą się one w wielu miejsca i pasują do wielu modeli drzwi – jedno-, dwuskrzydłowych, uchylnych, wewnętrznych oraz zewnętrznych. Ze swoje zastosowanie warto używać samozamykacze przede wszystkim przy drzwiach zewnętrznych, gdzie odpowiadać będą za ich zamykanie.

Obowiązkowo, w samozamykacze powinny być wyposażone drzwi przeciwpożarowe. Przepisy regulujące kwestie techniczne związane z ochroną przeciwpożarową nakładają na właścicieli budynków obowiązek montażu samozamykacza na drzwiach ogniowych. Mają one zapobiegać rozprzestrzenianiu się pożaru wewnątrz obiektu.

Samozamykacze świetnie sprawdzą się również w ogrodzie, gdzie mogą być montowane w bramach oraz furtkach. Stanowi to świetne, dodatkowe zabezpieczenie posesji przed wizytami niepożądanych gości. Wybierając taki samozamykacz należy zwrócić uwagę na jego parametry oraz materiał, z jakiego został wykonany. Powinien on chronić go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Gdzie kupić dobre samozamykacze?

Na rynku pełno jest obecnie sklepów, w których można kupić dobre samozamykacze do drzwi. Zanim jednak zdecydujesz się na wybór konkretnego, porozmawiaj chwilę z doradcą klienta. Ogromna oferta tego typu produktów powoduje, że nie jest łatwo wybrać idealny, a to właśnie dobre dopasowanie sprawia, że konkretny model spełni swoje funkcje. Przykładem sklepu, w którym można nabyć dobre samozamykacze jest dobre-zamki.pl – firma od lat dostarczająca produkty najwyższej jakości.