Po co komu szkolenie psa?

Tresura i szkolenie psów wywołuje wiele skrajnych emocji wśród właścicieli czworonogów. Ich przeciwnicy uważają, że to zamęczanie pupili, a cyrkowe sztuczki niewiele przydają się w życiu. Zwolennicy szkolenia psów podkreślają jak ogromne pozytywne piętna odcisnęły te zajęcia na ich podopiecznych. Komu jest więc potrzebne szkolenie psow?

Kto powinien zainteresować się szkoleniem psa?

Przede wszystkim każdy właściciel, któremu zależy na dobru jego pupila. Dobrze zaplanowane i wykonane sesje treningowe to nie tylko forma nauki, ale przede wszystkim doskonała okazja do zabawy – dla właściciela i psa.

Szkolenia dla psów przeznaczone są również dla właścicieli psów, które niekoniecznie chcą wykonywać zadania od swoich właścicieli. Co przez to rozumiemy?

  • pies nie reaguje na swoje imię,
  • próbuje zerwać się ze smyczy podczas spaceru,
  • nie reaguje na zawołania,
  • gryzie wszystko dookoła.

Wymienić można jeszcze wiele zachowań psów, które niekoniecznie odpowiadają oczekiwaniom właścicieli. Właśnie ich nauczą się psy podczas szkolenia.

Na czym polega szkolenie psa?

Tresura psa składa się z szeregu sesji treningowych podczas, których szkoleniowiec we współpracy z właścicielem próbują nauczyć czworonoga określonych zachowań. Chodzi głównie o pożądane w codziennym funkcjonowaniu reakcje, które właścicielowi ułatwiają opiekę nad psem. Jest to przede wszystkim nauka komend jak: siadanie, zatrzymywanie się, warowania, ale również nauka chodzenia na luźnej smyczy. Zdobycie takich umiejętności przez czworonoga ułatwi wspólne spacery.

Na bardziej zaawansowanych szkoleniach psy uczą się rozmaitych sztuczek. Od prostego aportowanie, przez skoki na jednej nodze, aż po umiejętności wykonywania specjalnych zadań. Takie zajęcia tresury psa, to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim doskonała okazja do rozwijania psa.

Prowadzone przez ośrodek Fun Dog szkolenia dla psów w Warszawie mają jeszcze jeden cel. Podczas zajęć z tresury czworonóg uczy się kształtowania świadomych decyzji, które ułatwiają mu funkcjonowanie w dorosłym życiu w obecności człowieka. Dobrze wyedukowany pies jest w stanie samodzielnie ocenić, które jego zachowania są pożądane, a które mogą spotkać się karą. Taka świadomość przydaje się szczególnie zwierzętom, które mieszkają z dużą rodziną.

Kiedy zacząć szkolenie psa?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – jak najwcześniej. Podstawowe szkolenie czworonoga powinno rozpocząć się już od pierwszego dnia pobytu w domu. Profesjonalne szkolenie psa prowadzone przez zawodowego tresera najlepiej odbyć jeszcze w wieku szczenięcym. Młode psy chętniej się bawią, a przede wszystkim szybciej się uczą, co pozwala łatwiej wpoić im określone zachowania.

Warto jednak zwrócić uwagę na program szkolenia. Dobrze skonstruowane powinno składać się głównie z zabaw w oparciu metody pozytywne. Takie podejście gwarantuje zaangażowanie psa, a co za tym idzie szybko zauważalne efekty.

Podsumowanie

Szkolenie psa w pierwszych tygodniach jego życia ma ogromny wpływ na jego zachowanie w przyszłości. Wybór odpowiedniego ośrodka zajmującego się tresurą psów ma więc fundamentalne znaczenie. Odpowiednio przygotowany do zawodu szkoleniowiec, a także pozytywne nastawienie samego właściciela są gwarantami sukcesu. A takim jest szczęśliwy, dobrze wychowany, a przede wszystkim świadomy swoich zachowań czworonóg. Nie warto więc czekać tylko już teraz wybrać profesjonalne szkolenie dla psa!