Najnowsze trendy w dekoracji ścian na rok 2020 – wybór farb

Nowy Rok niesie ze sobą nowe trendy, także w dekoracji ścian. Możesz zdecydować, aby za nimi podążać lub samodzielnie wybrać farby Jedynka ,kolory bowiem odnajdziesz w paletach tej firmy. Na stronie jest także wirtualny doradca, który pokaże Ci efekt wybranego koloru na ścianie. Jeśli zdecydujesz się iść za modą musisz wiedzieć, że producenci farb przewidują iż rok 2020 należeć będzie do barw nawiązujących do natury. Tak jak w dekoracji przyszedł czas na styl Boho, szalonego koloru Cyganerii i przepychu oryginalności, ściany pozostaną w spokojnych tonacjach 2019 roku. Działa to jednak na korzyść nowej mody Boho, gdyż to właśnie w takiej aranżacji najlepiej prezentują się dekoracyjne bibeloty Boho. Wybierając farby Jedynka, kolory na pewno wpiszą się nie tylko w Twoje oczekiwania, ale także w najnowsze trendy mody.

Styl na ścianach w 2020 roku

Dominującym stylem wciąż pozostaje styl wabi-sabi, czyli japońskiej sztuki recyclingu. Nawołuje ona do używania w dekoracji przedmiotów naturalnych, starych, którym nadaje się nowe życie. Wabi-sabi to styl minimalistyczny który optuje za spokojem, kontemplacją natury i kolorami z nią związanymi.

Jakie kolory wabi-sabi?

Najbliższe natury są kolory drewna, trawy, porannego słońca, błękit nieba, szarości kamieni, czyli wszelkie kolory natury. Są to barwy mało krzykliwe, rozświetlające i powiększające przestrzeń. Niezależnie od tego czy meble w Twoim domu są zabytkowe czy nowoczesne, kolorowe czy stonowane, na tle ścian w stylu wabi-sabi zawsze będą wyglądały dobrze.

Kolory versus emocje

Warto przemyśleć wybór koloru na ścianie także pod kontem jego efektu na emocjach domowników. Pomarańcze i żółcie dodadzą wnętrzom energii. Podczas gdy barwy zimne, jak zieleń i błękit sprawią, że pomieszczenie będzie spokojne, melancholijne i relaksujące. Ciepłe kolory stworzą miejsce optymistyczne i przytulne. Chłodne barwy dodadzą przestrzeniom świeżości.

Który kolor wybrać?

Jeśli jesteś optymistą, najlepszym kolorem dla Ciebie jest żółty i jego odcienie. To także doskonały kolor do pokoju dziecka. Wspaniale go rozświetli. Żółty to kolor radości. Wybierają go osoby energiczne, pełne optymizmu, zawsze gotowe do działania. Zielony to kolor zimny, który koi nerwy i relaksuje. Polecany do mieszkań osób impulsywnych i nerwowych. Dobrze wygląda, gdy pomalowana jest nim tylko jedna ściana. Zbyt intensywna zieleń może za mocno przyciemnić pokój i optycznie go zmniejszyć. Czerwony to kolor ciepły. Nie jest popularny w tonacji wabi-sabi. Jego delikatne odcienie na pewno nadadzą pomieszczeniom romantycznego klimatu. To kolor dla osób potrzebujących motywacji do działania i dawki energii. Podobnie jak z kolorem zielonym, najlepiej nie malować nim wszystkich ścian. Zbyt intensywny może być przytłaczający. Brązowy to kolor natury. Wszelkie jego odcienie wzbudzają poczucie bezpieczeństwa. Koi nerwy i łagodzi obyczaje. To kolor 2020 roku, który dominować będzie na ścianach obok bieli, beżu i ecru. Najlepsze do sypialni będą błękity nieba i biel chmur. Niebieski to kolor wyciszający i uspokajający. Jest to również kolor przyjaźni. Można więc przemalować nim hol lub drzwi wejściowe. Pesymistom poleca się pomarańczowy, który pobudza do aktywności i wzmaga apetyt. W delikatnych odcieniach zachodzącego słońca stworzy doskonałą przestrzeń pełną ciepła, energii i optymizmu. Nie nadaje się jednak do sypialni ani do pokoju osób nerwowych i nadpobudliwych.