Jak leczyć nerwicę

Nerwica wiąże się z bliżej nieokreślonym lękiem, jaki powodują pewne sytuacje. Mówi się często, że część społeczeństwa jest znerwicowana, nie oznacza, to jednak, że cierpią oni jednocześnie na nerwicę. Podejrzewa się natomiast, że jednym z najczęstszych powodów pojawienia się nerwicy, są konflikty wewnętrzne. Zatem jak leczyć nerwicę? Warto jednak pamiętać, że w przypadku nerwicy, osobą wciąż są mocno osadzone w rzeczywistym świecie, inaczej niż w przypadku psychozy.

Dawniej wyróżniano takie rodzaje nerwic, jak: nerwica lękowa (termin ten stosował Zygmunt Freud do opisu cierpienia pacjentów spowodowanego ekstremalnym nasileniem się lęku) nerwica depresyjna, nerwica obsesyjno – kompulsywna. Obecnie jednak postrzeganie zaburzenia, jakim jest nerwica, uległo zmianie.

Jakie są objawy nerwicy?

Często nerwicy, towarzyszą specyficzne objawy. Zdarza się również, że do psychoterapeutów, bądź psychiatrów trafiają osoby ze skierowaniem od internistów, kardiologów, gastronomów. Okazuje się, że objawy takie jak duszność, ucisk w klatce, biegunka, czy ból brzucha, nie mają swoje odzwierciedlenia w rzeczywistości, a mają swój początek w psychice. Dodatkowymi objawami jest ogólny lęk, towarzyszący nerwicy, zaburzenia pamięci, koszmary oraz niepokój, ogólne zmęczenie, bądź nadpobudliwość. Również częstymi objawami nerwicy są tiki nerwowe, problemy ze snem, nadmierna potliwość, czy mdłości.

Często, nerwica spowodowana jest długotrwałym, bądź intensywnym stresem, z którym nasz organizm nie jest w stanie sobie poradzić, dlatego broni się, prowadząc do problemów psychicznych. Również silne przeżycia, bądź przemęczenie prowadzą do nerwicy. Ludzie cierpiący na nerwice, starają się unikać stresujących sytuacji, bodźców, które wywołują u nich napady lęku. Nie cierpią oni jednak na urojenia, często posiadają pełną świadomość nierealności własnych lęków. Jednak, jak np. w przypadku nerwicy lękowej, winą za stan emocjonalny obarczamy konkretne zjawiska, czy zdarzenia, negując jednocześnie, że problem wynika z wewnętrznego konfliktu emocjonalnego. Dlatego zmiana środowiska, np. pracy nie przynosi oczekiwanego rezultatu, a zaburzenie nie ustępuje.

Jak leczyć nerwicę?

Leczeniem nerwicy, także leczeniem nerwicy lękowej, bądź nerwicy depresyjnej zajmują się psychoterapeuci, psychiatrzy, bądź inne osoby, specjalizujące się w zdrowiu psychicznym. Częstymi strategiami, stosowanymi w terapii są terapia psychodynamiczna, terapia behawioralno – poznawcza, a także techniki relaksacyjne, których zadaniem jest zredukowanie napięcia, powstałego w wyniku stresu, bądź lęku. Obok psychoterapii, stosuje się, w przypadku nasilonych objawów nerwic, również terapię farmakologiczną.

Zadaniem terapii jest przywrócenie tzw. porządku w głowie pacjentowi. Możliwe jest korzystanie z indywidualnych spotkań z psychoterapeutą, podczas których pacjent uczy się reakcji na stres oraz napady lęku i wykształca sobie sposób postępowania w ich obliczu. Ważna jest szczerość oraz porozumienie pomiędzy terapeutą a pacjentem, by osoba cierpiąca na nerwicę, mogła wyrażać swoje emocje, co sprzyja procesowi wykształcania mechanizmów radzenia sobie z zaburzeniem. W przypadku terapii indywidualnej, leczenie m.in. nerwicy lękowej przebiega również poprzez zredukowanie stresu oraz naukę budowania relacji emocjonalnych.