Ceny rolet zewnętrznych – od czego zależą i czy warto wybrać najniższą?

Bez względu na to, czy kupujemy meble, materiały wykończeniowe, czy tylko dodatki, zazwyczaj zwracamy uwagę na ich ceny, bo dla wielu z nas mają ogromne znaczenie. Nie inaczej jest w przypadku rolet zewnętrznych. Gdy je kupujemy, chcemy po pierwsze wiedzieć, ile kosztują, a po drugie, szukamy najtańszej opcji. Co warto na ten temat wiedzieć? Wyjaśniamy poniżej.

Zakres cen jest szeroki

Jeśli chodzi o rolety zewnętrzne cennik jest bardzo zróżnicowany. Nie jest łatwo podać konkretne kwoty, ponieważ zależą one od indywidualnych oczekiwań kupującego. Można jednak wypowiedzieć się na ten temat nieco ogólniej, przybliżając informacje dotyczące chociażby tego, co te różnice wywołuje. Ceny rolet zewnętrznych kształtują się na poziomie około 200 zł za jedną. Koszt zależny jest od wielu czynników, takich jak wielkość, rodzaj materiału, rodzaj mechanizmu, sposób wykonania i wykończenia. Wpływ na to ma także jakość rolety i producent. Najzwyklejsze aluminiowe rolety z mechanizmem góra – dół o wymiarach 80×80 cm kosztują około 160 zł plus dostawa. Automatycznie za większe trzeba zapłacić więcej. Podobnie jest z lepszej jakości materiałem. Każda kolejna funkcja to jednocześnie wzrost ceny. Z reguły w sklepach stacjonarnych rolety są nieco droższe niż w sklepach internetowych, więc i to należy uwzględnić, przymierzając się do zakupu.

Czy kierowanie się ceną to dobry pomysł?

Aktualnie można bez większego problemu znaleźć rolety zewnętrzne w cenie korzystnej dla kupującego. Wynika to chociażby z konkurencji, jaka dziś jest na rynku. Co chwilę pojawiają się nowi producenci, otwierają się kolejne sklepy z roletami. Muszą więc w pewnym sensie walczyć o klienta. By skutecznie przebić się ponad konkurencję, obniżają ceny, a także organizują liczne promocje, wyprzedaże oraz akcje wyprzedażowe.

Funkcjonalne rolety warte każdej ceny

Funkcjonalna roleta zewnętrzna to taka, która skutecznie osłania wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem. Pozwala też ten poziom światła regulować. Wybrane modele potrafią odizolować je również od wysokiej temperatury, czyli zapobiegają nagrzewaniu pomieszczenia. Z kolei zimą ograniczają utratę ciepła w mieszkaniu. Jak zapewne wiadomo, to właśnie przez okna najwięcej ciepła ucieka w okresie grzewczym. Takie rolety mogą wobec tego zmniejszyć koszty ogrzewania. Funkcjonalne rolety do montażu na zewnątrz zapewniają prywatność na oczekiwanym poziomie. Chronią przed wzrokiem przechodniów, czy sąsiadów. Są w tym zakresie skuteczne zarówno w dzień, jak i w nocy. Dobrze wykonane i pomysłowo wykończone rolety do montażu na zewnętrznej stronie okna, stanowią ozdobę całego budynku. Dlatego ważne jest to, aby je poprawnie dopasować. Muszą współgrać ze sobą jako całość. Tak funkcjonalne rolety są warte każdej ceny. Przynajmniej jest pewność, że będą służyły przez długie lata. Szczególnym zainteresowaniem dziś cieszą się rolety sterowane zdalnie. To nowoczesne urządzenia, które świetnie sprawdzają się w inteligentnych domach. I tak właśnie każda funkcja, każdy dodatek podnosi cenę tego produktu. Nie można więc dziwić się, że za dobrą roletę trzeba trochę więcej zapłacić, niż za standardową. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ceny rolet zewnętrznych dziś są znacznie niższe niż przykładowo kilka lat temu. Wówczas produkt ten był mniej znany, a pewne funkcje były kompletną nowością. Dziś sklepów z roletami nie brakuje, a i wybierać naprawdę jest w czym. To powoduje spadek cen. Więc jeśli ktoś będzie musiał zapłacić kilkaset złotych za profesjonalną, przepełnioną funkcjami roletę, nie powinien narzekać.

Kupując roletę zewnętrzną, podobnie jak każdą inną nie powinno się kierować jej ceną. Wyboru należy dokonać na podstawie indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Trzeba zwrócić uwagę na jakość, funkcjonalność, wygląd. Rolety te zwykle służą przez długie lata, więc taka inwestycja, nawet jeśli cena będzie wysoka, bardzo się opłaci. I nie można zapomnieć o tym, aby dokładnie zmierzyć okno. By roleta mogła spełniać swoje funkcje, musi idealnie pasować do okna.